Sama nazwa miasta pochodzi od rośliny calafate, rodzaju berberysu. To faktycznie wyjątkowa, odporna na zimno i suszę roślina, prezentująca wiosną żółte kwiaty, a latem czarne słodkie jagody, z których mieszkańcy miasteczka robią świetne dżemy i soki. Patagończycy mawiają, iż kto zje owoce calafate, wróci do Patagonii. Oprócz przetworów owocowych, mieszkańcy Calafate trudnią się produkcją czekoladek wypełnionych słynnym w Argentynie dulce leche - słodkim mlekiem skondensowanym.
El Calafate leży na południowym brzegu największego jeziora Argentyny - Lago Argentino i stanowi dziś przede wszystkim bazę wypadową do dwóch najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu Patagonii – lodowca Perito Moreno oddalonego od miasta o ok. 80km na zachód oraz odległej o 220 km na północ bazy górskiej El Chalten, skąd można m.in. zdobyć czy podziwiać najpiękniejszy szczyt Patagonii – Fitz Roy. Poza oglądaniem lodowca, można pojeździć konno, wybrać się przejażdżkę rowerową lub safari na quadach.
Niegdyś nad jeziorem był przystanek wozów konnych, którymi farmerzy przywozili swoje towary. Pewien francuz w końcu założył tu hotel i tak zaczęła się historia miasteczka, które wkrótce stało się miasteczkiem handlowym okolicznych farmerów. Hodowali owce i konie, które w Patagonii, jak na dzikim zachodzie są środkiem transportu i miernikiem bogactwa. Swój rozkwit El Calafate zawdzięcza utworzonemu w latach 30-stych XX w. Parkowi Narodowemu Los Glaciares, w którym znajduje się odwiedzany dziś masowo lodowiec Perito Moreno.
Jeszcze kilkanaście lat temu Patagonia była miejscem dla poszukiwaczy przygód i miłośników wypraw trekkingowych. Dawała możliwość przebywania pośród przyrody, która nie zmieniła się tu od tysięcy lat. Dziś, gdy rozwija się sieć nowych dróg, a w El Calafate jest lotnisko łączące region ze stolicą, Patagonia stała się atrakcją dostępną dla szerszego grona turystów. Napływ przybyszów pociąga za sobą rozbudowę infrastruktury, niewątpliwie ułatwiającej życie podróżnikom i miejscowym, ale napędza też turystyczny biznes, który w końcu – jak niemal wszędzie na świecie – zaczyna zmieniać kraj, mieszkańców i wpływać na krajobraz.
© odkryjpatagonie.pl 2017 Kopiowanie i wykorzystywanie tekstów, zdjęć i filmów bez zgody autora zabronione
CHCESZ WYJECHAĆ DO PATAGONII?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
JEŚLI ZECHCESZ, ZORGANIZUJEMY DLA CIEBIE, CZY TWOJEJ GRUPY WYJAZD, JAKI ZAPAMIĘTACIE DO KOŃCA ŻYCIA.
© odkryjpatagonie.pl 2017