KOLEJNA

ATRAKCJA

POPRZEDNIA ATRAKCJA

W sąsiedztwie znajduje się także 830 metrowej wysokości szczyt Mont Tarn, u którego stóp wzniesiono latarnię morską – Faro San Isidro. Do latarni można dojść samodzielnie wzdłuż dzikiej plaży, podziwiając ptaki, delfiny czy wieloryby ot tak, z brzegu. Zdobycie samego szczytu jednak wiąże się z wędrówką po całkowicie nieprzetartym terenie, gdzie konieczne będzie brodzenie z plecakiem trzymanym nad głową.

Cabo Froward to najbardziej wysunięty na południe skrawek kontynentalnej Ameryki Południowej (nie mylić z Przylądkiem Horn, który leży na Ziemi Ognistej). Ze strony wody łatwy do rozpoznania, bo na szczycie umieszczono symboliczny krzyż, Cruz de los Mares. Jego pierwsza wersja została wzniesiona w 1913r przez misjonarza José Fagnano, który poświęcił większość życia misji ewangelizacyjnej, głównie w Patagonii. Krzyż jednakże został całkowicie zrekonstruowany w 1987r, w związku z wizytą w Chile polskiego Papieża, Jana Pawła II.

Opustoszałe plaże półwyspu Brunswick, gdzie kończy się stała część kontynentu Ameryki Południowej to miejsce, gdzie docierają tylko Ci, którzy o tym wiedzą, tylko najwytrwalsi. Tu o turystę ciężko, spotkamy raczej tylko lokalnych, bo i z transportem nie łatwo. A szkoda, bo spacerując bezludną plażą jest szansa zobaczenia z brzegu delfina, a przy odrobinie szczęścia także wieloryba.

Wreszcie Punta Arenas to miejsce skąd możemy popłynąć w poszukiwaniu wielorybów Humbaków. Morski park "Francisco Coloane" to ustanowione w 2003r. miejsce, oddalone o ok. 6h łodzią, gdzie możemy podziwiać te gigantyczne ssaki morskie w sezonie od grudnia do kwietnia. W tym właśnie czasie karmią swoje młode, przepływając właśnie tędy.

Pingwiny magellańskie na wyspie Magdaleny to nie jedyne pingwiny w rejonie cieśniny Magellana. Możemy tu spotkać także bajkowo wyglądające, drugie co do wielkości na  świecie po pingwinach cesarskich, pingwiny królewskie.


Park Pinguino Rey, to utworzone w 2011r. miejsce nad zatoką Inutil, będącą częścią cieśniny Magellana, które to miejsce te właśnie pingwiny sobie upodobały. Ciekawostką jest, iż jest to jedyne miejsce, poza ściśle arktycznym terenem, gdzie można ujrzeć pingwiny królewskie. W powiązaniu z pięknymi widokami nad samą zatoką Inutil, gdzie zobaczymy wiele flamingów, czy guanako, jest to godne rozważenia miejsce do odwiedzenia.

Codziennie wyruszają stąd wycieczki na oddalone ok. 35 km na północny-wschód wyspy Magdaleny i Marty, gdzie zamieszkują kolonie ponad 150 tys. pingwinów magellańskich i tysiąca słoni morskich. Zwierzęta te można oglądać na wyciągnięcie ręki. Ten, tak zwany Naturalny Pomnik Pingwinów (hiszp. Monumento natural Los Pingüinos) został założony w 1966 r., by chronić te ptaki przed wyginięciem.

 

Dlaczego ginęły?

Pingwiny, podobnie jak ludzie, żywią się rybami. Poprzez dużą ilość połowów w tamtym rejonie, zacząło dla nich brakować pokarmu. Dzięki stworzeniu 30 km strefy ochronnej, w której zakazano połowów, populacja pingwinów magellańskich przetrwała i rozrosła się, migrując także na inne pobliskie wyspy.

Cieśnina Magellana oddziela kontynent amerykański od Ziemi Ognistej i kilku innych wysp skracając drogę żeglugi pomiędzy Oceanem Spokojnym, a Atlantyckim. Ma 550 km długości, szerokość od 2 do 45 km, a głównym portem jest Punta Arenas. Cieśninę nazwano na cześć portugalskiego żeglarza Ferdynanda Magellana, który odkrył ją i przepłynął w 1520 roku podczas swej podróży dookoła świata. Stanowi ona dziś międzynarodowy szlak żeglugowy, co oznacza, że rząd Chile nie może ograniczać swobody żeglugi na tym akwenie.
Jednakże, podobnie jak główny port Punta Arenas, także sama cieśnina straciła na znaczeniu transportowym po 1920r., kiedy to otwarto kanał Panamski. Dziś Punta Arenas zyskuje coraz większe znaczenie turystyczne.

Cieśnina Magellana to nie tylko istotny element w transporcie morskim. To także osobliwe przyrodniczo miejsce, gdzie przylądkiem Froward na półwyspie Brunswick kończy się stała część kontynentu Ameryki Południowej. To tu spotkamy pingwiny magellańskie. Tu spacerując bezludną plażą dojrzymy z brzegu delfiny, a przy odrobinie szczęścia także wieloryby Humbaki.

Cieśnina Magellana

PODAJ EMAIL
IMIĘ
TELEFON
TREŚĆ WIADOMOŚCI
WYŚLIJ
WYŚLIJ
FORMULARZ ZOSTAŁ WYSŁANY. DZIĘKUJEMY. ODPOWIEMY WKRÓTCE.
PROSZĘ WYPEŁNIĆ WSZYSTKIE WYMAGANE POLA

LODOWIEC

PERITO MORENO

EL CALAFATE

FITZ ROY I CERRO TORRE

EL CHALTEN

PARK NARODOWY BERNARDO O'HIGGINS

PARK NARODOWY

TORRES DEL PAINE

CIEŚNINA MAGELLANA

USHUAIA

KANAŁ BEAGLE

ATRAKCJE PATAGONII

CHCESZ WYJECHAĆ DO PATAGONII?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

 

JEŚLI ZECHCESZ, ZORGANIZUJEMY DLA CIEBIE, CZY TWOJEJ GRUPY WYJAZD, JAKI ZAPAMIĘTACIE DO KOŃCA ŻYCIA.

PARK NARODOWY

ZIEMII OGNISTEJ

© odkryjpatagonie.pl  2017 

WYJAZDY